Wrocław to jedno z największych i najpopularniejszych turystycznie miast w Polsce. Stolica Dolnego Śląska położna nad Odrą, o bogatej historii i wyjątkowych zabytkach. To główne miasto aglomeracji wrocławskiej, stale powiększające się, przyciągające nowych mieszkańców i inwestorów. We Wrocławiu mieszka około 632 tysięcy osób.

Coś więcej o historii Wrocławia

Miasto pełniło rolę dawnej stolicy księstwa wrocławskiego, od 1000 roku pełniło także funkcję diecezji wrocławskiej – jednej z czterech znajdujących się w ówczesnej Polsce. Początkowo zabudowania koncentrowały się na Ostrowie Tumskim, dzisiaj części miasta zawierającej najcenniejsze zabytki. Przez wieki miasto rozwijało się i powiększało, budowano zamki obronne, piękne pałace, kamienice, należąc do Prus i Niemiec. Po II wojnie światowej Wrocław przeszedł w polskie granice.

Zabytki we Wrocławiu

Zabytków jest mnóstwo i nie sposób wymienić wszystkich. Najstarszą budowlą we Wrocławiu jest kościół św. Idziego znajdujący się na Ostrowie Tumskim – to budynek pochodzący z lat dwudziestych XIII wieku. Znajduje się tutaj także archikatedra św. Jana Chrzciciela i wiele innych zabytkowych budynków, głównie o charakterze sakralnym. Warto przespacerować się rynkiem i okolicznymi uliczkami – to tu można zobaczyć Stary Ratusz, katedra św. Marii Magdaleny, bazylikę św. Elżbiety Węgierskiej, ponadto zabudowania Uniwersytetu Wrocławskiego. Inne ważne punkty to neogotycki Dworzec Główny, Hala Stulecia i Pergola, Hala Targowa, pałac królewski czy też pałac Spätgenów. Można by wymieniać jeszcze długo, dlatego przed wizytą we Wrocławiu warto zaopatrzyć się w dobry przewodnik!

Atrakcje we Wrocławiu

W mieście cały czas organizowane są rożne imprezy kulturalne i sportowe – to tutaj miały miejsce między innymi mecze Euro 2012. W 2016 roku Wrocław ma być Europejską Stolicą Kultury. Wiele koncertów, festiwali, wystaw, muzeów przedstawiających różnorodne eksponaty, nie tylko te związane z historią Wrocławia i okolic, również malownicze okolice zapraszające do wypoczynku na rowerach, parki, słynne zoo czy bulwary nad Odrą – we Wrocławiu naprawdę nie można się nudzić!

Powrót do góry
facebook